ące wywołać zawroty głowy. Prace na wysokościach, bo o nich mowa, to specyficzne zajęcie. Oczywiście nie można bać się przestrzeni i przebywania wiele metrów nad ziemią. Jednak nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi pracownikami, a może szczególnie wtedy, powinniśmy rozumieć jak ważne w naszej pracy jest bezpieczeństwo. Dobry podnośnik, to nie tylko odpowiednio wysoki sprzęt lecz również tak bezpieczny jak tylko jest to możliwe. Wypadki zdarzają się w każdej pracy. W tym konkretnym jej typie mogą one doprowadzić w bardzo krótkim czasie, do bardzo poważnych powikłań. Zwyżka, której używamy w pracy, czy to zapewniając ją swoim pracownikom czy też korzystając z niej osobiście, powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów oraz spełniać odpowiednie normy. Nigdy nie należy lekceważyć zdrowia drugiego człowieka. Zwłaszcza, że to właśnie posługujący się ów sprzętem pracownik jest nam absolutnie niezbędny. Dobry pracodawca wie, że odpowiedni człowiek, wymaga też odpowiedniego sprzętu.
Prace na wysokościach
Prace na wysokościach są jednymi z tak zwanych prac o szczególnym charakterze, które wiążą się z koniecznością posiadania przez ich wykonawców szczególnych, ściśle określonych zdolności psychofizycznych. Pracownik musi przede wszystkim posiadać orzeczenie lekarza medycyny pracy, iż może wykonywać prace na wysokościach, czyli na poziomie powyżej trzech metrów. Robotnicy przechodzą ponadto szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, gdzie wpajane są im zasady bezpiecznego użytkowania sprzętów, takich jak podnośnik, zwyżka czy żuraw.
Pracownicy nieposiadający odpowiedniego przygotowania zawodowego, będą bowiem stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Bardzo często bowiem prace na wysokościach, podczas których wykorzystywany jest podnośnik lub zwyżka, są wykonywane w ścisłych centrach miast, w sąsiedztwie chodników, gdzie codziennie przemieszczają się setki osób, dlatego też tego rodzaju roboty stanowią zagrożenie nie tylko dla wykonawców, ale również dla osób znajdujących się w ich sąsiedztwie.
Prace na wysokościach wiążą się z bezpośrednim ryzykiem uszkodzenia zdrowia pracownika, dlatego też osobom takim przysługuje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Ciężko jest bowiem wyobrazić sobie sześćdziesięcioletnią osobę, wspinającą się na podnośnik, zwyżkę albo dźwig.
ABC prac na wysokościach
Uważa się, że prace na wysokościach są bardzo niebezpiecznym zawodem. Jest w tym wiele prawdy, dlatego nie każdy może tę pracę wykonywać. Pracownik powinien mieć pewne predyspozycje, które minimalizują ryzyko wypadku. Osoba pracująca na rusztowaniach lub na zwyżce nie powinna mieć lęku wysokości oraz problemów z błędnikiem. Niemniej ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy, które zapewniają maksymalne bezpieczeństwo człowiekowi oraz sprzętowi, na którym wykonywana jest praca. Podnośnik dopuszczony do prac na wysokościach musi być w pełni sprawny, mieć odpowiednie atesty oraz powinien przechodzić okresowe kontrole jakości. Podobne badania oraz kontrole sprawności musi posiadać zwyżka. Ten sprzęt wykorzystywany jest do malowania elewacji, budowania wysokich budynków oraz do pielęgnacji drzew. Nie należy zapominać też o uprawnieniach alpinistycznych, którymi mogą pochwalić się pracownicy dopuszczeni do prac na wysokościach. Uprawnienia wysokościowe obowiązkowe są dla kaskaderów, osób pracujących na budowach, monterów oraz dla pracowników, którzy pracują na platformach wiertniczych. Każdy kurs kończy się egzaminem, który uprawnia pracownika do wykonywania pracy na wysokościach na terenie całego kraju.
Mycie czy też malowanie elewacji wysokiego
Podnośnik czy jak kto woli zwyżka to sprzęt, który jest wręcz niezbędny, kiedy mamy do wykonania jakieś prace na wysokościach. Na szczęście, nie trzeba takich sprzętów kupować, bo można z powodzeniem wynająć. Nie ma w zasadzie najmniejszego problemu ze znalezieniem takiej usługi, bo na naszym rynku funkcjonuje stosunkowo dużo firm, które świadczą usługi wynajmu podnośników właśnie. Czasami takich usługodawców mamy dosłownie na sąsiedniej ulicy, tylko jakoś tego nie zauważyliśmy. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ człowiek nie jest w stanie kodować każdej informacji, bo na co dzień mamy całą masę spraw do ogarnięcia. Gdyby jednak poszukiwania w realu nie przyniosły pożądanych rezultatów, zawsze można przecież skorzystać z pomocy tego potężnego i zarazem nader funkcjonalnego medium, jakim bezsprzecznie jest internet. W sieci jest chyba już wszystko, więc i usługi w zakresie wynajmu podnośnika też się znajdą.
Mycie czy też malowanie elewacji wysokiego budynku, przycinanie konarów drzewa to tylko przykładowe prace na wysokościach, które najlepiej wykonać z podnośnika. Można jeszcze korzystać w takich sytuacjach z drabiny, ale zdecydowanie bezpieczniej i wygodniej jest jednak wynająć zwyżkę i już.
Prace na wysokościach
Są prace, które wymagają nieraz specjalistycznego sprzętu. Prace w trudnym terenie, blisko ujęć wodnych, czy na wysokościach. Prace na wysokościach wymagają podnośnika. Tak zwana zwyżka jest nieodzownym sprzętem, który spowoduje, że praca zostanie wykonana szybko, sprawnie i bezpiecznie. Istnieją wypożyczalnie różnego sprzętu wykorzystywanego w budownictwie i innych dziedzinach. Rusztowania, drabiny, podnośniki, liny itp. można bez problemu wypożyczyć i wykonać zleconą lub własną pracę. Można oczywiście także kupić sprzęt, który będzie nam pomocny. Pamiętajmy jednak, że musimy zastanowić się nad tym, czy wyposażenie takie będzie nam potrzebne stale, czy tylko okazjonalnie. Jeśli rzadko, to odpuśćmy sobie zakup i korzystajmy z usług wypożyczalni. Jest to świetna forma, gdyż nie musimy przeznaczać odpowiednich pomieszczeń, czy placów na gromadzenie tych przedmiotów. Odpada również ochrona i konserwacja.
Zwyżki wykorzystujemy przy pracach budowlanych, leśnych, drogowych, elektrycznych i innych. Praca na podnośniku w prosty sposób przyspieszy nam pracę i spowoduje, że możemy szybko zająć się innym zleceniem, które przyniesie nam zysk. Trzeba oczywiście pamiętać o zachowaniu ostrożności.